W Gminnym Żłobku im. Krasnala Hałabały w Trzebnicy obowiązuje następujący ramowy rozkład dnia:
- 6:30-8:15 Przyjmowanie dzieci (wg potrzeb inny czas przyjęcia dziecka)
- 8:00-8:30 Śniadanie
- 8:30-9:00 Toaleta
- 9:00-10:45 Zajęcia planowane, zabawy, pobyt na świeżym powietrzu
- 10:45-11:00 Obiad I danie- zupa
- 11:00-13:00 Leżakowanie
- 13:00-13:30 Obiad II danie
- 13:30-14:30 Zabawy dowolne
- 14:30-14:45 Podwieczorek
- 14:45-17:00 Zabawy dowolne
Odbieranie dzieci - 17:00 Zamknięcie placówki
Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
POLITYKA OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM
W ZESPOLE PLACÓWEK ŻŁOBKA I KLUBÓW DZIECIĘCYCH GMINY TRZEBNICA
Preambuła
Świadomi niezbywalnych praw dziecka w tym szczególnie prawa do wolności od przemocy psychicznej i fizycznej zapisanego w Konwencji o prawach dziecka ustanawiamy Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Mając na uwadze, że dziecko ze względu na swoją zależność od opiekunów oraz ograniczone możliwości samodzielnego zaspokajania swoich potrzeb wymaga szczególnej troski i ochrony ze strony dorosłych, dla żłobka jako instytucji wspierającej rodziny z małymi dziećmi w opiece i wychowaniu, nadrzędnym celem jest dobro dziecka. Niniejszy dokument służyć ma zapewnieniu jak najlepszej ochrony przed krzywdzeniem, rozumianym przez nas jako zaniedbanie dziecka, stosowanie wobec niego przemocy fizycznej bądź psychicznej oraz wykorzystywanie.
Rozdział I
Objaśnienia terminów
§1
1. Przez pracownika żłobka lub klubu rozumie się każdą osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, a także praktykantów i stażystów.
2. Dzieckiem jest każda osoba przyjęta do żłobka/klubu w toku postępowania rekrutacyjnego, po dopełnieniu wszelkich niezbędnych formalności przez rodziców/opiekunów. Do żłobka/klubu mogą uczęszczać dzieci po skończeniu 1-go roku życia do 3 lat w uzasadnionych przypadkach do lat 4.
3. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego przedstawiciel ustawowy (rodzic, opiekun prawny) lub inna osoba uprawniona do reprezentacji na podstawie przepisów szczególnych lub orzeczenia sądu. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem dziecka jest także rodzic zastępczy.
4. Zgoda opiekuna dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z opiekunów dziecka. Jednak w przypadku braku porozumienia między opiekunami dziecka należy poinformować opiekunów o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.
5. Przez krzywdzenie dziecka rozumie się popełnienie czynu zabronionego lub karnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika żłobka/klubu lub zagrożenie dobra dziecka, w tym zaniedbywanie dziecka przez jego opiekunów.
6. Za Politykę Ochrony Dzieci odpowiedzialny jest każdy pracownik placówki a nadzór nad jego realizacją sprawuje kierownik Klubu i dyrektor Zespołu.
7. Danymi osobowymi dziecka jest każda informacja umożliwiająca identyfikację dziecka.
8. Zespół interwencyjny - zespół powołany przez dyrektora Żłobka w przypadkach podejrzenia krzywdzenia dziecka. W skład zespołu mogą wejść: opiekunki z grupy dziecka, dyrektor inni pracownicy mający wiedzę o krzywdzeniu dziecka.
Rozdział II
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci
§2
1. Pracownicy placówki posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.
2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy placówki podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informację na temat dostępnej oferty wsparcia i motywują ich do szukania dla siebie pomocy.
3. Pracownicy żłobka monitorują sytuację i dobrostan dziecka. W celu zapewnienia prawidłowego monitoringu sytuacji dziecka:
a) przez cały okres uczęszczania dziecka do żłobka, w miarę możliwości opiekuje się nim ten sam opiekun,
b) zmieniając opiekuna w grupie brane jest pod uwagę dobro dziecka,
c) w grupie zawsze jest obecnych co najmniej dwóch opiekunów.
Rozdział III
Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka
§3
1. W przypadku podejrzenia przez pracownika, że dziecko jest krzywdzone pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji dyrektorowi placówki.
2. Dyrektor wzywa opiekunów dziecka, którego o krzywdzenie podejrzewa na rozmowę. W rozmowie mogą uczestniczyć ewentualnie inne osoby będące pracownikami żłobka oraz mające wiedzę o dziecku.
3. W trakcie rozmowy opiekunowie dziecka są informowani o podejrzeniu krzywdzenia ich dziecka. Jeżeli podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka można wezwać ich w celu uzupełnienia zgłoszenia.
4. Dyrektor sporządza notatkę z przebiegu rozmowy z opiekunem dziecka (załącznik nr 1).
5. Opiekunowie dziecka otrzymują ofertę pomocy wewnątrz żłobka z zaleceniem współpracy oraz są informowani o podjętych przez żłobek działaniach w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa.
6. Jeżeli wymagana pomoc przekracza możliwości placówki, opiekunowie dziecka otrzymują informację o ofercie wsparcia poza żłobkiem (zalecane formy pomocy, instytucje, w których taką pomoc można uzyskać). Jeżeli istnieje taka potrzeba, dziecko kierowane jest do specjalistycznej placówki pomocy dziecku.
7. Zgłoszona sprawa poddana jest wyjaśnieniu przez opiekuna grupy jeżeli zachodzi taka konieczność również przez pielęgniarkę.
8. Pracownicy wyjaśniający sprawę podejmują następujące działania:
a) przeprowadzają rozmowę z pokrzywdzonym dzieckiem (jeśli poziom komunikacji dziecka na to pozwala),
b) przeprowadzają rozmowę z innymi osobami, które pomogą w ocenie sytuacji,
c) wzywają do żłobka rodziców/opiekunów pokrzywdzonego dziecka,
d) sporządzają notatkę,
e) opracowują plan pomocy dziecku.
9. Wszystkie działania w planie pomocy dziecku mają na celu zapewnienie mu bezpieczeństwa i wsparcia.
10. Plan pomocy dziecku powinien zawierać wskazania dotyczące:
a) podjęcia przez placówkę działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji,
b) wsparcia jakie żłobek może zaoferować dziecku,
c) działań zespołu opiekunów względem krzywdzonego dziecka,
d) skierowania do specjalistycznej placówki pomocy dziecku (jeżeli istnieje taka potrzeba).
11. Plan pomocy dziecku jest przedstawiony przez dyrektora w obecności opiekunów grupy rodzicom/ opiekunom prawnym dziecka z zaleceniem współpracy przy jego realizacji.
12. Dyrektor monitoruje przebieg realizacji planu i jego skutków względem dziecka.
13. W przypadku istnienia podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka, Dyrektor żłobka zawiadamia Policję lub Prokuraturę niezwłocznie.
§4
1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia lub zaniedbania dziecka, dyrektor żłobka powołuje zespół interwencyjny.
2. Dyrektor wraz z zespołem interwencyjnym informuje rodziców o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji ( prokuratura/policja lub sąd rodzinno-opiekuńczy).
3. Po poinformowaniu rodziców dyrektor żłobka składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji i/ lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do Sądu Rejonowego, Wydziału Rodziny i Nieletnich.
4. Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji (załącznik nr 2).
5. Kartę załącza się do karty pielęgnacyjnej dziecka.
6. Wszyscy pracownicy żłobka i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych przyjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informację z tym związane są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
§5
1. Postępowanie w sytuacji podejrzenia krzywdzenia dziecka przez pracownika żłobka, gdy podejrzenie podejmuje rodzic/opiekun prawny dziecka, zgłoszona sprawa poddana jest wyjaśnieniu. Dyrektor powołuje obligatoryjnie zespół interwencyjny. Zespół interwencyjny wzywa opiekunów dziecka na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować opiekunom zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.
2. W przypadku gdy pracownik żłobka zauważy, że jakiekolwiek dziecko jest krzywdzone przez innego pracownika, osoba ta zobowiązana jest niezwłocznie powiadomić o tym dyrektora żłobka, a w przypadku jego nieobecności osobę go zastępującą oraz sporządzić notatkę zawierającą dokładny opis zaistniałej sytuacji.
3. Dyrektor wzywa na rozmowę pracownika w sprawie, w której została sporządzona notatka. Podczas rozmowy wyjaśniającej Dyrektor ustala kontrakt zawierający działania eliminujące nieodpowiednie zachowania oraz konsekwencje. Konsekwencją potwierdzenia przypadku negatywnego zachowania pracownika wobec dziecka może być przeniesienie pracownika na inne stanowisko pracy lub rozwiązanie umowy, na podstawie której pracownik świadczy pracę, bez wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym. W rozmowie oprócz wyżej wymienionych osób uczestniczy osoba go zastępująca oraz inne osoby mające wiedzę na temat zaistniałej sytuacji.
4. Dyrektor sporządza notatkę służbową zawierającą przebieg rozmowy, listę osób w niej uczestniczących a także wnioski i postanowienia.
5. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że fakt krzywdzenia miał miejsce dyrektor wszczyna postępowanie zmierzające do ukarania pracownika.
6. Dyrektor informuje rodziców dziecka o zaistniałej sytuacji i ustala plan pomocy dziecku (zapewnienie mu bezpieczeństwa, wsparcie dziecka przez placówkę, ewentualnie skierowanie go do specjalistycznej placówki wsparcia). Jeśli istnieje taka potrzeba wsparciem obejmuje się również inne dzieci w żłobku. Rodzaj wsparcia ustalany jest według indywidualnych potrzeb.
7. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa, dyrektor zgłasza sprawę na policję lub do prokuratury.
Rozdział IV
Procedura postępowania w trakcie wydawania dziecka ze żłobka
§6
1. Dziecko powinno być odbierane ze żłobka przez rodziców/ prawnych opiekunów lub pisemnie upoważnioną przez nich osobę, zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo.
2. Osobom bez pisemnego upoważnienia złożonego osobiście przez rodziców/prawnych opiekunów dziecka lub osobom w stanie po spożyciu alkoholu dziecko nie będzie wydawane.
3. Powtarzający się fakt próby odebrania dziecka przez osobę będącą w stanie po spożyciu alkoholu będzie w konsekwencji zgłoszony do GOPS lub sądu rodzinnego w celu zainteresowania się sytuacją rodzinną dziecka.
4. Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
5. Każdorazowa próba odebrania dziecka ze żłobka przez rodzica/prawnego opiekuna dziecka po spożyciu alkoholu musi być zgłoszona do dyrektora żłobka.
6. Szczegółowe zasady odbierania dziecka ze żłobka zawarte są w Procedurach przyprowadzania i odbierania dzieci z Gminnego Żłobka w Trzebnicy.
Rozdział V
Zasady ochrony danych osobowych
§7
1. Dane dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych w art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia
27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE. L 2016 Nr 119, str. 1).2. Każde dziecko ma prawo do ochrony jego danych osobowych.
3. Dane osobowe dzieci wykorzystywane są wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem do którego zostały udostępnione.
4. Opiekunom dzieci przysługuje wgląd do danych osobowych dziecka z możliwością ich zmiany.
5. Pracownicy żłobka, bezpośrednio sprawujący opiekę nad dziećmi zostają upoważnieni do przetwarzania danych osobowych na podstawie upoważnienia Dyrektora Gminnego Żłobka w Trzebnicy.
6. Żłobek zapewnia środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę danych osobowych przed wglądem osób nieupoważnionych, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
7. Pieczę nad dokumentami zawierającymi dane osobowe dzieci sprawuje dyrektor żłobka.
8. Pracownik instytucji może wykorzystać informacje o dziecku w celach szkoleniowych lub edukacyjnych wyłącznie z zachowaniem anonimowości dziecka oraz w sposób uniemożliwiający identyfikację dziecka.
9. Pracownicy żłobka nie udostępniają przedstawicielom mediów informacji o dzieciach i ich opiekunach.
10. Pracownicy nie kontaktują przedstawicieli mediów z dziećmi.
11. W uzasadnionych sytuacjach pracownik może skontaktować się z opiekunami dziecka i zapytać o zgodę na podanie danych kontaktowych osobom zainteresowanym.
Rozdział VI
Zasady ochrony wizerunku dziecka.
§8
1. Żłobek/Klub zobowiązuje się do chronienia wizerunku dziecka.
2. Upublicznienie wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie wymaga pisemnej zgody opiekuna.
3. Rodzice/ opiekunowie wyrażają pisemną zgodę na umieszczanie zdjęć dziecka na stronach internetowych żłobka i wykorzystywanie wizerunku dziecka w materiałach promocyjnych żłobka.
Rozdział VII
Zasady bezpiecznych relacji personel placówki- dziecko, dziecko-dziecko
§ 9
1. Posiłki
a) dzieci są zachęcane do spożywania posiłków, zmuszanie nie jest stosowane,
b) dzieci zachęcane są do samodzielnego spożywania posiłków, w przypadku dzieci młodszych grup oraz w sytuacjach gdy taka pomoc jest wymagana, dzieci karmione są przez opiekunki,
c) dzieci mają prawo decydować, ile zjedzą podczas posiłku
2. Wspólna aktywność (zajęcia, zabawy, teatrzyki, wycieczki)
a) istnieje dowolność udziału w proponowanych dzieciom aktywnościach i działaniach,
b) dzieci są zachęcane do udziału w proponowanych formach i rodzajach aktywności,
c) zajęcia i zabawy są dostosowane do możliwości dzieci,
d) ograniczenia dzieci są akceptowane,
e) zawsze nad dziećmi sprawowana jest opieka opiekunek
f) przedstawiciele firm i instytucji mający kontakt z dziećmi (teatrzyki, koncerty, wycieczki) są sprawdzani pod względem wiarygodności (referencje, polecenia). Udział dzieci w koncertach, teatrzykach, innych zajęciach odbywa się zawsze przy udziale opiekunów.
3. Odpoczynek
a) w żłobku jest odpowiednia pora przeznaczona na odpoczynek,
b) nawyki dzieci związane ze snem i zasypianiem są respektowane i zaspakajane są ich potrzeby w tym względzie.
4. Czynności pielęgnacyjne
a) Opiekun ma obowiązek wykonywać wszystkie czynności pielęgnacyjne przy dziecku, takie jak: mycie i pielęgnacja intymnych okolic ciała dziecka, gdy się ono zanieczyści, zmoczy; zmiana bielizny, ubranka, pieluszki dziecku;
b) Opiekun ma obowiązek dbać o czystość rąk i buzi dziecka;
c) W zależności od stopnia samodzielności dziecka opiekun je w tych działaniach wyręcza, pomaga lub tylko kontroluje i wspiera wysiłki dziecka.
d) Dziecko jest zawsze uprzedzane przez opiekuna o potrzebie i konieczności wykonania przy nim czynności pielęgnacyjnych. Za zmoczenie się lub zanieczyszczenie się nie jest nigdy karane, ośmieszane, zawstydzane.
e) Czynności pielęgnacyjne wykonywane są przez opiekuna w sposób delikatny, spokojnie bez pośpiechu, tak by dziecko czuło się bezpiecznie.
f) Rodzic dziecka podpisując umowę o świadczenie usług przez żłobek wyraża tym samym zgodę na dokonywanie czynności pielęgnacyjnych przy dziecku.
g) przewijanie dzieci odbywa się w łazience. Podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych dzieci sprawowana jest kontrola.
5. Spacery, wycieczki, zabawy na powietrzu
a) obcy nie mają wstępu na ogród żłobka,
b) Opiekunki sprawują ciągły nadzór i opiekę nad dziećmi.
c) Opiekunki i personel pomocniczy monitorują otoczenie żłobka podczas pobytu dzieci na terenie placu zabaw.
d) podczas spacerów, panie opiekunki i personel pomocniczy nie dopuszczają do kontaktów dzieci z osobami obcymi,
6. Język i równe traktowanie
Pracownicy placówki zobowiązani są do odnoszenia się z szacunkiem do dziecka wydając dzieciom polecenia rzeczowo, jasno i konkretnie, zobowiązani są także do spokojnego tłumaczenia dziecku oraz rozmowy z dzieckiem z pozycji dziecka (kontakt wzrokowy)
a) dzieci nie są etykietowane,
b) dzieci nie są przezywane,
c) dzieci nie są ponaglane,
d) możliwości i ograniczenia dzieci są respektowane.
e) sytuacje dotyczące dzieci nie są omawiane w ich obecności,
f) wszystkie dzieci są równo traktowane bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, przynależność itp.
7. Dyscyplina
a) dzieci w zależności od wieku oraz możliwości poznawczych są wdrażane do przyjmowania odpowiedzialności za swoje działania poprzez ponoszenie konsekwencji własnego zachowania,
b) wobec dzieci stosowane są konsekwencje a nie kary. Takimi konsekwencjami mogą być: odsunięcie od zabawy, zmiana aktywności, zwrócenie uwagi (dziecko odsunięte od zabawy, nigdy nie przebywa samo w innym pomieszczeniu, niż w tym, które odbywają się zajęcia i sprawowany jest nadzór opiekunek).
c)
Rozdział VIII
Monitoring stosowania Polityki
§10
1. Polityka ochrony dzieci dotyczy wszystkich pracowników żłobka.
2. Wszyscy pracownicy Żłobka podpisują oświadczenie mówiące o zapoznaniu się z polityką ochrony dzieci i przyjęciem jej do realizacji, (załącznik nr 3)
3. Żłobek monitoruje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci.
4. Każdy z pracowników podpisuje oświadczenie o niekaralności za przestępstwa seksualne oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego przed przyjęciem do pracy. Każdy kandydat do pracy jest również sprawdzany w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
5. Dyrektor monitoruje realizację Polityki bezpieczeństwa w żłobku.
6. Każdy pracownik może zgłaszać zmiany i wskazywać naruszenie Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w żłobku.
7. Dyrektor przeprowadza raz w roku ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem (załącznik nr 4), opracowuje ankiety, a wnioski przedstawia pracownikom żłobka.
8. Dyrektor wprowadza zmiany do Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem i przedstawia je pracownikom.
Rozdział IX
Przepisy końcowe
§11
1. Z Polityką Ochrony Dzieci w Zespole placówek Żłobka i Klubów dziecięcych Gminy Trzebnica zostali zapoznani wszyscy pracownicy. Potwierdzenia stanowią podpisy pracowników na liście z oświadczeniem.
2. Polityka Ochrony Dzieci w Zespole zostanie udostępniona do zapoznania się przez rodziców, poprzez wywieszenie jej na tablicy ogłoszeń oraz umieszczenie na stronie internetowej Zespołu.
3. Polityka wchodzi życie z dniem ogłoszenia.
Załącznik nr 1
do Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem obowiązującej
w Zespole placówek Żłobka i Klubów Dziecięcych Gminy Trzebnica
NOTATKA SŁUŻBOWA
Imię i nazwisko dziecka
Osoba sporządzająca
Opis sytuacji
Trzebnica, dnia …………………..... ………………………………..
Czytelny podpis
Załącznik nr 2
do Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem obowiązującej
w Zespole placówek Żłobka i Klubów Dziecięcych Gminy Trzebnica
KARTA INTERWENCJI
Imię i nazwisko dziecka
Przyczyna interwencji
Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia/ zaniedbania dziecka
Opis podjętych działań
Spotkanie z rodzicami/opiekunami dziecka
Data spotkania
Opis
Forma podjętej interwencji
(właściwe zakreślić)
□ zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,
□ wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny,
□ inny rodzaj, jaki?
…………………………………………………………………...
…………………………………………………………………...
…………………………………………………………………...
Dane dotyczące interwencji
(nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję)
Wyniki interwencji
(jeśli instytucja uzyskała informację o wynikach)
Podpisy osób uczestniczących w spotkaniu
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Załącznik nr 3
do Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem obowiązującej
w Zespole placówek Żłobka i Klubów Dziecięcych Gminy Trzebnica
Trzebnica, dnia………………..………..
……………………….……………..
Imię i nazwisko
……………………….……………..
Miejsce pracy
……………………….……………..
Stanowisko
OŚWIADCZENIE
Ja, niżej podpisana/ny oświadczam, że zapoznałam/łam się z Polityką Ochrony Dzieci obowiązującą w Zespole placówek Żłobka Klubów Dziecięcych Gminy Trzebnica i przyjmuję ją do realizacji.
…………………………………….…………
Podpis pracownika
Załącznik Nr 4
do Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem obowiązującej
w Zespole placówek Żłobka i Klubów Dziecięcych Gminy Trzebnica
ANKIETA MONITORUJĄCA POZIOM REALIZACJI POLITYKI OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM OBOWIĄZUJĄCEJ
W ZESPOLE PLACÓWEK ŻŁOBKA I KLUBÓW DZIECIĘCYCH GMINY TRZEBNICA
I. CZĘŚĆ OGÓLNA
1. Czy wiesz, że w Zespole placówek Żłobka i Klubów Dziecięcych Gminy Trzebnica obowiązuje Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem?
TAK / NIE
2. Czy zapoznałaś/-łeś się z treścią Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem?
TAK / NIE
3. Czy w Twojej ocenie Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem obowiązująca Zespole placówek Żłobka i Klubów Dziecięcych Gminy Trzebnica jest przestrzegana?
TAK / NIE
4. Czy stosujesz w swojej pracy Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem?
TAK / NIE
5. Czy uważasz, że Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem należy zmienić?
TAK / NIE
II. CZĘŚĆ SZCZEGÓŁOWA (wypełniają osoby, które w ostatnim pytaniu zaznaczyły TAK)
- Jakie postanowienia Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem należałoby zmienić? Dlaczego? W jaki sposób? ...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
- Jakie postanowienia należałoby włączyć do Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem? Dlaczego?
............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
- Jakie postanowienia należałoby usunąć z Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem? Dlaczego?
......................................................................................................................................................................................................................................................................................
UWAGA
Prosimy o zapoznanie się z procedurą postępowania na wypadek wystąpienia choroby zakaźnej w Zespole Placówek Żłobka i Klubów Dziecięcych Gminy Trzebnica.
Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka
§ 1
- Przyprowadzanie dzieci do placówki odbywa się w godzinach od 6:30 do 8:15.
- Dziecko jest przyprowadzane do żłobka przez rodzica lub osobę przez niego upoważnioną. Osoby te są odpowiedzialne za bezpieczeństwo dziecka w drodze do żłobka.
- Rodzic lub osoba upoważniona powierza dziecko bezpośrednio opiekunowi. W przypadku braku powierzenia, Żłobek nie ponosi odpowiedzialności za bezpieczeństwo dziecka.
- Za bezpieczeństwo dziecka, które samodzielnie przechodzi z szatni do sali, odpowiedzialność ponosi rodzic lub osoba upoważniona.
- Opiekun bierze odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do sali.
- Opiekun wpisuje godzinę przyjścia i wyjścia dziecka do karty ewidencji dziennego pobytu dziecka w żłobku.
- Opiekun przyjmujący dziecko pod opiekę sprawdza, czy osobiste przedmioty i zabawki przyniesione przez dziecko do żłobka są bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia.
- Rodzic lub osoba upoważniona ma obowiązek przyprowadzać do żłobka dziecko zdrowe i czyste.
- Dziecka z widocznymi objawami choroby lub podejrzewane o chorobę w związku z jego samopoczuciem w dniu poprzednim nie należy przyprowadzać do żłobka.
- W przypadku zaobserwowania u dziecka widocznych objawów chorobowych, opiekun ma prawo nie przyjąć dziecka do żłobka, mając na uwadze bezpieczeństwo i dobro zdrowych dzieci przebywających w żłobku. Opiekun nie może odmówić przyjęcia dziecka do żłobka, jeżeli rodzic lub osoba upoważniona przedłoży aktualne zaświadczenie lekarskie zezwalające na pobyt dziecka w żłobku.
§ 2
- Dziecko powinno być odebrane ze Żłobka w godzinach od 13:00 do godziny 17.00
- Dziecko jest odbierane ze Żłobka przez rodzica lub osobę pisemnie przez niego upoważnioną. Osoby te są odpowiedzialne za bezpieczeństwo dziecka od momentu wyjścia dziecka z sali grupy oraz w drodze ze żłobka do domu.
- Rodzic ponosi odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego ze Żłobka przez osobę upoważnioną.
- Opiekun może powierzyć dziecko opiece każdego z rodziców, o ile rodzic ten nie został pozbawiony praw rodzicielskich lub zgodnie z §4 pkt 5. O każdej próbie odebrania dziecka ze Żłobka przez rodzica pozbawionego praw rodzicielskich lub osobę nieupoważnioną do jego odbioru, opiekun niezwłocznie zawiadamia telefonicznie rodzica sprawującego opiekę nad dzieckiem i dyrektora żłobka.
- Jeśli do Żłobka zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, opiekun w miarę możliwości postępuje zgodnie z tym postanowieniem. Opiekun nie ma jednak obowiązku stosowania postanowienia sądu, gdyż jest ono skuteczne jedynie między rodzicami.
- Wydanie dziecka osobie upoważnionej następuje po wcześniejszym okazaniu opiekunowi przez tą osobę dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
- Jeżeli dziecko opiera się, płacze lub w inny sposób wyraźnie sygnalizuje, że nie chce wyjść ze żłobka z osobą upoważnioną, Dyrektor żłobka, a w przypadku jego nieobecności – opiekun, niezwłocznie kontaktuje się telefonicznie z rodzicem w celu ustalenia dalszego postępowania.
- W przypadku braku możliwości odbioru dziecka ze Żłobka w godzinach pracy placówki, rodzic zobowiązany jest niezwłocznie poinformować o zaistniałej sytuacji dyrektora żłobka lub w razie jego nieobecności kolejne osoby posiadające upoważnienia oraz uzgodnić z nim dalszy sposób postępowania.
- W przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane ze żłobka do momentu upływu czasu pracy placówki, opiekun niezwłocznie kontaktuje się telefonicznie z rodzicami lub osobami upoważnionymi w celu uzgodnienia przewidywanego czasu odebrania dziecka. W przypadku braku kontaktu telefonicznego z rodzicami lub osobami upoważnionymi, opiekun niezwłocznie zawiadamia o sytuacji dyrektora żłobka, który zgłasza zdarzenie Policji. Do czasu wyjaśnienia sytuacji przez Policję i ustalenia dalszych działań, dziecko pozostaje pod opieką opiekuna lub dyrektora żłobka. Z przebiegu zaistniałej sytuacji opiekun sporządza notatkę służbową.
- Opiekun odmawia oddania dziecka pod opiekę rodzicowi lub osobie upoważnionej, której stan wskazuje na prawdopodobne spożycie alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych albo gdy zachowuje się ona w sposób zagrażający bezpieczeństwu dziecka. Opiekun podejmuje wszelkie niezbędne działania do zapewnienia dziecku bezpieczeństwa i niezwłocznie kontaktuje się telefonicznie z drugim rodzicem lub osobą upoważnioną do odbioru dziecka w celu ustalenia dalszego postępowania. Z przebiegu zaistniałej sytuacji opiekun sporządza notatkę służbową.
- Po zdarzeniu, o którym mowa w ust. 11, Dyrektor żłobka przeprowadza rozmowę z rodzicami dziecka w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad określonych w Polityce. Z rozmowy dyrektor sporządza protokół, który podpisują obie strony.
- W przypadku, gdy ponownie dojdzie do sytuacji zgłoszenia się po dziecko rodzica znajdującego się w stanie, o którym mowa w ust. 11, Dyrektor zawiadamia pracownika socjalnego pomocy społecznej o zagrożeniu dobra dziecka.
- Żłobek nie przekazuje dzieci pod opiekę osobom niepełnoletnim, z zastrzeżeniem ust. 15.
- Opiekun przekazuje osobiście dziecko pod opiekę rodzicowi lub osobie upoważnionej.
- Sytuacje, o których mowa w ust. 4, 7, 8 odnotowuje się w karcie informacyjnej dziecka.