Statut Zespołu placówek Żłobka i Klubów Dziecięcych Gminy Trzebnica
Rozdział 1.
Postanowienia ogólne
§ 1.
1. „Zespół placówek Żłobka i Klubów Dziecięcych Gminy Trzebnica” zwany dalej Zespołem, jest gminną jednostką organizacyjną, w skład której wchodzą:
1) Gminny Żłobek im. Krasnala Hałabały w Trzebnicy z siedzibą przy ul. 3 Maja 4, 55-100 Trzebnica, zwany dalej Żłobkiem;
2) Gminny Klub Dziecięcy w Księginicach z siedzibą przy ul. Cichej 9, Księginice, 55-100 Trzebnica, zwany dalej Klubem;
3) Gminny Klub Dziecięcy w Ligocie z siedzibą w Ligocie 29, 55-100 Trzebnica, zwany dalej Klubem;
4) Gminny Klub Dziecięcy w Kuźniczysku z siedzibą przy ul. Wesołej 9, Kuźniczysko, 55-100 Trzebnica, zwany dalej Klubem. 2. Organem założycielskim Zespołu jest Gmina Trzebnica.
3. Obszarem działania Zespołu jest Gmina Trzebnica.
4. Siedziba Zespołu mieści się w Trzebnicy, ul. 3 Maja 4, 55-100 Trzebnica.
§ 2.
1. Zespół jako jednostka budżetowa działa na podstawie obowiązującego prawa, w tym w szczególności:
1) ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3,
2) ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym,
3) ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych,
4) ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości,
5) ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych,
6) niniejszego statutu.
2. Zespół nie posiada osobowości prawnej.
Rozdział 2.
Organizacja i zarządzanie Zespołem
§ 3.
1. Działalnością Zespołu kieruje Dyrektor.
2. Dyrektora Zespołu zatrudnia i zwalnia Burmistrz Gminy Trzebnica, który jest dla niego zwierzchnikiem.
3. Dyrektor Zespołu zarządza Zespołem i reprezentuje go na zewnątrz, działając jednoosobowo, zgodnie z zakresem pełnomocnictwa udzielonego przez Burmistrza Gminy Trzebnica.
4. Dyrektor Zespołu jest Dyrektorem Żłobka i Klubów wchodzących w skład Zespołu.
5. Dyrektor Zespołu wykonuje wszystkie czynności z zakresu prawa pracy i jest zwierzchnikiem służbowym w stosunku do wszystkich pracowników Zespołu.
6. Szczegółową organizację wewnętrzną Zespołu ustala Dyrektor Zespołu w Regulaminie organizacyjnym Zespołu.
7. Za realizację Regulaminu organizacyjnego odpowiada Dyrektor Zespołu.
8. W razie nieobecności Dyrektora zastępstwo pełni wskazany przez niego pracownik Zespołu. O ustalonym zastępstwie Dyrektor powiadamia pisemnie Burmistrza.
9. Dyrektor jest odpowiedzialny za realizację zadań określonych w niniejszym statucie oraz za:
1) kierowanie działalnością Zespołu,
2) opracowanie rocznych planów finansowych Zespołu i ich realizację,
3) wydawanie zarządzeń, instrukcji i poleceń służbowych,
4) sporządzanie bilansów, sprawozdań, analiz, zgodnie z obwiązującymi wymogami prawa,
5) racjonalne zarządzanie gospodarką finansową Zespołu,
6) sprawne administrowanie i zarządzanie majątkiem Zespołu.
10. W placówkach wchodzących w skład Zespołu mogą być powoływane Rady Rodziców działające na zasadach określonych w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, stanowiących reprezentację rodziców dzieci uczęszczających do danej placówki.
Rozdział 3.
Cele i zadania Zespołu oraz sposób ich realizacji
§ 4.
1. Celem działania Zespołu jest zapewnienie w placówce wchodzącej w skład Zespołu opieki nad dziećmi zdrowymi i niepełnosprawnymi od 1 roku życia do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia lub w przypadku gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym - 4 rok życia.
2. W przypadku, gdy dziecko, które ukończyło 3 rok życia rodzice/prawni opiekunowie tego dziecka, są zobowiązani do złożenia odpowiednio zgodnie ze statutem Żłobka lub statutem Klubu oświadczenia o przeszkodach w objęciu dziecka wychowaniem przedszkolnym.
3. W ramach działalności opiekuńczej Zespołu realizowane są funkcje: opiekuńcza, wychowawcza i edukacyjna z uwzględnieniem indywidualnego rozwoju oraz wspomagania rodziny w wychowaniu dziecka, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych - ze szczególnym uwzględnieniem niepełnosprawności.
§ 5.
Do zadań Zespołu należy w szczególności:
1) koordynowanie bieżącej pracy i zapewnienie prawidłowego funkcjonowania Żłobka i Klubów wchodzących w skład Zespołu,
2) prowadzenie wspólnej obsługi Żłobka i Klubów wchodzących w skład Zespołu pod względem: organizacyjnym, administracyjnym, finansowym, księgowym i kadrowym,
3) nadzór nad realizacją zadań wykonywanych przez Żłobek i Kluby wchodzące w skład Zespołu,
4) gospodarowanie powierzonym mieniem,
5) podejmowanie działań w zakresie pozyskiwania pozabudżetowych środków finansowych na działalność Zespołu,
6) podejmowanie inicjatyw w zakresie poprawy funkcjonowania Żłobka i Klubów wchodzących w skład Zespołu i jakości sprawowania opieki na dziećmi w wieku do lat 3,
7) dokonywanie analiz i ocen zapotrzebowania na świadczenie usług w zakresie sprawowania opieki dziećmi w wieku do lat 3,
8) współpraca z jednostkami organizacyjnymi Gminy Trzebnica w zakresie realizacji zadań Zespołu.
§ 6.
1. Cele i zadania Żłobka oraz Klubów, oraz sposób ich realizacji określają statuty tych jednostek.
2. Rodzice/prawni opiekunowie mogą uczestniczyć w zajęciach:
1) adaptacyjnych,
2) otwartych,
3) imprezach i uroczystościach okolicznościowych,
4) spotkaniach grupy i zebraniach ogólnych.
3. Terminy zajęć o których mowa w ust. 2, będą zawarte w kalendarzu imprez i uroczystości danej placówki wchodzącej w skład Zespołu, który będzie umieszczany na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej tej placówki wchodzącej w skład Zespołu.
4. Rodzic/prawny opiekun biorący udział w zajęciach zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń personelu w trakcie prowadzonych zajęć.
Rozdział 4.
Warunki przyjmowania dzieci do placówki wchodzącej w skład Zespołu
§ 7.
1. Naboru do Żłobka i Klubów dokonuje Dyrektor Zespołu przy pomocy Komisji rekrutacyjnej, w skład której wchodzą między innymi Dyrektor Zespołu i Kierownicy Klubów. Ostateczny skład Komisji rekrutacyjnej ustala Burmistrz Gminy Trzebnica.
2. Prawo z korzystania z usług placówek wchodzących w skład Zespołu tj. Żłobka i Klubów mają dzieci rodziców/prawnych opiekunów zamieszkałych w Gminie Trzebnica. Warunek ten stanowi kryterium podstawowe dla przyjęcia dziecka do Żłobka lub Klubu.
3. Dzieci do Żłobka i Klubów są przyjmowane w wyniku prowadzenia rekrutacji podstawowej i rekrutacji uzupełniającej na podstawie wniosku rodzica/opiekuna prawnego wg określonego dla tego celu wzoru formularza.
4. Rekrutacja podstawowa prowadzona jest w okresie od dnia 15 kwietnia do dnia 30 maja każdego roku na kolejny rok szkolny trwający od dnia 1 września danego roku do dnia 31 sierpnia następnego roku na wolne miejsca, jeżeli liczba dzieci jest większa niż liczba wolnych miejsc.
5. Dzieci nieprzyjęte do Żłobka lub Klubu w związku z brakiem miejsc w rekrutacji podstawowej umieszczane są na liście oczekujących na przyjęcie do Żłobka lub Klubu i mogą brać udział w rekrutacji uzupełniającej.
6. Rekrutacja uzupełniająca odbywa się na bieżąco w ciągu roku szkolnego, w miarę posiadania wolnych miejsc, zgodnie z kolejnością na liście oczekujących na przyjęcie.
7. W przypadku, kiedy liczba dzieci zgłoszonych do Żłobka lub Klubu przekracza liczbę wolnych miejsc, w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci spełniające kryteria, które są równoważne tj. mają jednakową wartość liczbową i których spełnianie należy potwierdzić odpowiednimi dokumentami, o których mowa w ust. 8.
8. Kryteria i dokumenty, które potwierdzają ich spełnianie zarówno w Żłobku jak i Klubie :a) kryteria wspólne dla Żłobka i Klubów:
1. Dzieci obojga rodziców pracujących lub uczących się w systemie dziennym -zaświadczenie zakładu pracy lub zaświadczenie uczelni, szkoły lub jego kserokopia poświadczona przez rodzica za zgodność z oryginałem
2. Dzieci rodzica samotnie wychowującego dziecko -prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu lub ich kserokopie poświadczone przez rodzica za zgodność z oryginałem -oświadczenie rodzica o samotnym wychowywaniu dziecka
3. Dzieci rodzica bezrobotnego (jednego lub dwojga), który deklaruje chęć podjęcia pracy zawodowej i poszukuje tej pracy -oświadczenie rodzica (jednego lub dwojga), że deklaruje chęć podjęcia pracy zawodowej i poszukuje tej pracy
4. Dzieci niepełnosprawne oraz dzieci posiadające opinię o wczesnym wspomaganiu -orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, lub orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub opinia o wczesnym wspomaganiu lub ich kserokopie poświadczone przez rodziców za zgodność z oryginałem
5. Dzieci z rodzin wielodzietnych -oświadczenie rodziców o wielodzietności rodziny (troje i więcej dzieci w rodzinie) kandydata b) dodatkowe kryterium dla Żłobka: - Dzieci, których rodzeństwo uczęszcza do przedszkola - obowiązuje oświadczenie rodziców o zgłoszeniu do Żłobka dziecka posiadającego rodzeństwo korzystające z usług przedszkola gminnego w Trzebnicy c) dodatkowe kryterium dla Klubów: - Dzieci rodzica powracającego na rynek pracy po przerwie związanej z urlopem macierzyńskim lub wychowawczym - obowiązuje oświadczenie rodzica (jednego lub dwojga), że deklaruje chęć podjęcia pracy zawodowej po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.9. Przyjmowanie dzieci do Żłobka i Klubów odbywa się na podstawie większej liczby punktów uzyskanej w postępowaniu rekrutacyjnym. W przypadku uzyskania równorzędnej liczby punktów, na wolne miejsca w danej grupie wiekowej zostaną przyjęte dzieci najwcześniej urodzone.
10. Dzieci już uczęszczające do Żłobka i Klubów nie uczestniczą w rekrutacji. Będą przyjmowane na kolejny rok szkolny automatycznie na podstawie deklaracji o kontynuowaniu pobytu w danej placówce.
11. W razie nieprzyjęcia dziecka do Żłobka lub Klubu rodzice/prawni opiekunowie dziecka mogą wnieść odwołanie do Dyrektora Zespołu - w przypadku Żłobka w sposób bezpośredni, a w przypadku Klubu za pośrednictwem Kierownika Klubu, w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do danej placówki.
12. Rodzice/prawni opiekunowie otrzymają informację o sposobie rozpatrzenia odwołania pisemnie w terminie 14 dni od dnia jego złożenia.
13. Rodzice/prawni opiekunowie dzieci przyjętych do Żłobka lub Klubu na dany rok podpisują umowę cywilnoprawną w sprawie korzystania z usług Żłobka lub Klubu.
14. Niepodpisanie umowy przez rodziców/prawnych opiekunów dziecka jest równoznaczne z rezygnacją z uczęszczania dziecka do danej placówki, skreśleniem go z listy przyjętych i przyjęciem dziecka z rezerwowej listy oczekujących na miejsce w danej placówce.
15. W przypadku zgłoszenia na piśmie przez rodziców/prawnych opiekunów nieobecności dziecka w Żłobku lub Klubie, która będzie trwała nieprzerwanie powyżej jednego miesiąca, na wolne miejsce może być przyjęte na ten okres kolejne dziecko z listy oczekujących, na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z jego rodzicami.
16. Dzieci zamieszkałe poza Gminą Trzebnica mogą być przyjmowane do Żłobka lub Klubu na dany rok szkolny tylko w sytuacji zaspokojenia potrzeb mieszkańców Gminy Trzebnica i posiadania wolnych miejsc w placówce.
Rozdział 5.
Zasady ustalania opłat za pobyt i wyżywienie w przypadku nieobecności dziecka w placówkach wchodzących w skład Zespołu
§ 8.
1. Rada Miejska w Trzebnicy ustala w drodze uchwały:
1) wysokość miesięcznej opłaty za pobyt dziecka w Żłobku i Klubach,
2) wysokość dodatkowej opłaty za wydłużony ponad 10 godzin dziennie wymiar opieki nad dzieckiem,
3) wysokość maksymalnej opłaty za wyżywienie na dzień.
2. W przypadku nieobecności dziecka w Żłobku lub Klubie,
1) opłata za pobyt dziecka wnoszona jest w pełnej wysokości,
2) opłata za wyżywienie w razie zgłoszenia nieobecności dziecka do godz. 7:30 podlega zwrotowi proporcjonalnie do liczby dni nieobecności.
3. Opłaty za pobyt dziecka w Żłobku lub Klubie oraz za wyżywienie wnoszone są przez rodziców/prawnych opiekunów za dany miesiąc z góry. Szczegóły wnoszenia i rozliczania opłat określa umowa cywilnoprawna.
4. Miesięczna opłata za pobyt dziecka w Żłobku lub Klubie za miesiąc, w którym ustalono przerwę urlopowo – remontową, w którym Żłobek lub Klub nie świadczy usług opiekuńczych nie zostaje naliczona.
Rozdział 6.
Nadzór i kontrola
§ 9.
1. Nadzór nad działalnością Zespołu sprawuje Burmistrz Gminy Trzebnica.
2. Nadzór o którym mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności nadzór nad:
1) warunkami higieniczno - sanitarnymi i bezpieczeństwem świadczonej opieki,
2) jakością świadczonej opieki,
3) realizacją zadań statutowych,
4) prawidłowością gospodarowania mieniem i finansami Zespołu.
3. Nadzór sprawowany jest na podstawie planu nadzoru przyjętego przez Radę Miejską w Trzebnicy w drodze uchwały.
4. W przypadku powzięcia informacji o nieprawidłowości w organizacji i funkcjonowaniu Zespołu Burmistrz Gminy Trzebnica prowadzi czynności nadzorcze także poza planem, o którym mowa w ust. 3.
Rozdział 7.
Gospodarka finansowa
§ 10.
1. Zespół prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. Gospodarka finansowa Zespołu prowadzona jest w oparciu o ustawę o finansach publicznych
3. Podstawą gospodarki finansowej Zespołu jest roczny plan finansowy.
4. Szczegółowy tryb opracowywania, realizacji i rozliczania budżetu Zespołu określają odrębne przepisy.
Rozdział 8.
Postanowienia końcowe
§ 11.
1. Sprawy dotyczące funkcjonowania Zespołu nieuregulowane w statucie zostaną określone w Regulaminie organizacyjnym Zespołu.
2. Zmiany w niniejszym statucie mogą być dokonywane w trybie właściwym dla jego uchwalenia.Regulamin organizacyjny Zespołu placówek Żłobka i Klubów Dziecięcych Gminy Trzebnica: