Statut/Regulamin organizacyjny
Statut Gminnego Żłobka im. Krasnala Hałabały w Trzebnicy
Ul. 3 Maja 4, 55-100 Trzebnica
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§ 1. 1. Gminny Żłobek im. Krasnala Hałabały w Trzebnicy zwany dalej „Żłobkiem” jest gminną jednostką organizacyjną, działającą w formie jednostki budżetowej.
2. Organem prowadzącym Żłobek jest Gmina Trzebnica.
3. Siedziba Żłobka znajduje się w Trzebnicy przy ul. 3 -go Maja 4,55 - 100 Trzebnica, a działalność Żłobka jest prowadzona w wyodrębnionej dla Żłobka części w nieruchomości położonej w Trzebnicy przy ul. 3-go Maja 4, 55-100 Trzebnica.
4. Żłobek używa pieczęci podłużnej o treści: „Gminny Żłobek im. Krasnala Hałabały
w Trzebnicy”.5. Do treści, o której mowa w ust. 4 mogą zostać dodane:
1) NIP Żłobka;
2) REGON Żłobka;
3) adres siedziby, numer telefonu Żłobka.
6. Ilekroć w statucie jest mowa o rodzicach rozumie się przez to także opiekunów prawnych oraz inne osoby, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem.
Rozdział 2
Organizacja i zarządzanie Żłobkiem
§ 2. 1. Pracą Żłobka kieruje dyrektor, który zapewnia wykonywanie zadań statutowych Żłobka i jest jego reprezentantem na zewnątrz.
2. Dyrektor Żłobka jest kierownikiem zakładu pracy w rozumieniu Kodeksu pracy.
3. Dyrektor działa na podstawie pełnomocnictwa udzielanego przez Burmistrza Gminy Trzebnica i w tych granicach podejmuje decyzje dotyczące Żłobka i ponosi za nie odpowiedzialność.
§ 3. 1. Żłobek funkcjonuje przez cały rok, za wyjątkiem przerwy urlopowo - remontowej wynoszącej do 1 miesiąca danego roku, której termin zostaje podany do wiadomości rodzicom do dnia 15 stycznia, według zasad ustalonych przez dyrektora Żłobka i zawartych w Regulaminie organizacyjnym Żłobka, po uzgodnieniu z organem prowadzącym.
- Do Żłobka przyjmowane są dzieci, które w roku kalendarzowym kończą 1 rok życia.
- Opieka w Żłobku będzie sprawowana nad dziećmi do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia.
- W przypadkach przewidzianych ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 możliwe jest przedłużenie pobytu dziecka w Żłobku do 4 roku życia.
- Żłobek podlega wpisowi do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzonych przez Burmistrza Gminy Trzebnica.
Rozdział 3
Cele i zadania Żłobka oraz sposób ich realizacji
§ 4. Celem Żłobka jest udzielanie świadczeń, które swoim zakresem obejmują działalność opiekuńczą, w ramach której realizowane są funkcje: opiekuńcza, wychowawcza i edukacyjna z uwzględnieniem indywidualnego rozwoju oraz wspomagania rodziny w wychowaniu dziecka, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych - ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju niepełnosprawności.
§ 5. 1. Do zadań Żłobka należy:
- zapewnienie dzieciom właściwej opieki pielęgnacyjnej, wychowawczej oraz edukacyjnej, odpowiednio do ich potrzeb, w warunkach bytowych zbliżonych do domowych.
2) tworzenie dzieciom warunków do prawidłowego rozwoju, odpowiednich do ich wieku i potrzeb oraz umożliwiających przygotowanie do wychowania przedszkolnego;
3) zapewnienie należytej opieki nad dziećmi wymagającymi wspomagania indywidualnego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem ich dysfunkcji rozwojowych, intelektualnych i ruchowych, rodzaju niepełnosprawności, oraz zgłaszanych przez rodziców potrzeb;
4) dbanie o bezpieczeństwo dzieci na terenie Żłobka;
5) rozwijanie samodzielności dzieci oraz wyrabianie właściwych nawyków higieny osobistej;
6) zapewnienie dzieciom w czasie ich pobytu w Żłobku odpowiedniego do ich wieku i stanu zdrowia wyżywienia zgodnego z normami i zasadami dietetyki;
7) współpraca z rodzicami w zakresie wychowania dziecka.
2. Cele i zadania Żłobka są osiągane poprzez:
1) zapewnienie właściwych warunków lokalowych i sanitarnych do wieku dzieci i ich indywidualnych potrzeb rozwojowych;
2) wyposażenie Żłobka w spełniające wymagania bezpieczeństwa i higieny oraz posiadające oznakowanie CE zabawki i pomoce dydaktyczne odpowiednie dla etapu rozwojowego dziecka;
3) tworzenie i realizację planów dydaktyczno - wychowawczych w oparciu o nowoczesne metody i formy pracy wspomagające indywidualny rozwój psychomotoryczny dziecka;
4) prowadzenie zajęć opiekuńczo - wychowawczych i edukacyjnych w sposób uwzględniający indywidualne możliwości i zdolności dziecka, w tym ruchowe i manualne, zapewniając, jak najlepszą integrację między dziećmi i współdziałanie w grupie rówieśniczej oraz naukę zachowań społecznych;
5) indywidualną pracę z dzieckiem, a także pracę w grupie poprzez gry, zabawy, zajęcia organizowane metodami aktywizującymi, zajęcia muzyczne, plastyczne, rytmiczne, w przypadku dzieci niepełnosprawnych z dostosowaniem do rodzaju niepełnosprawności;
6) stymulowanie procesów rozwojowych dziecka poprzez wykorzystanie jego własnej inicjatywy;
7) współpracę ze specjalistami świadczącymi specjalistyczną pomoc w szczególności logopedyczną, psychologiczną, pedagogiczną, terapeutyczną, szczególnie w przypadkach indywidualnych potrzeb dzieci niepełnosprawnych z uwzględnieniem rodzaju niepełnosprawności;
8) zapewnienie dzieciom możliwości odpoczynku w formach dostosowanych do ich wieku i potrzeb;
9) zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa podczas pobytu w Żłobku i na terenie wokół niego, na świeżym powietrzu;
10) zapewnienie dzieciom racjonalnego i higienicznego wyżywienia odpowiedniego do wieku i stanu zdrowia, zgodnego z wymaganiami dla danej grupy wiekowej wynikającej z aktualnych norm żywienia;
11) podejmowanie działań promujących zdrowie dzieci;
12) zapewnienie dzieciom wykwalifikowanej kadry w tym właściwej opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej;
13) współpracę z rodzicami w sprawach dotyczących dziecka oraz wspomaganie rodziców w rozwoju psychofizycznym dziecka, zapewniając:
a) porady i konsultacje z opiekunami i specjalistami w zakresie pracy z dzieckiem,
b) przekazywanie i przyjmowanie informacji o postępach bądź trudnościach w rozwoju psychofizycznym dziecka, planu pracy w grupach oraz pracy indywidualnej z dzieckiem,
c) stwarzanie możliwości uczestnictwa rodziców w zajęciach,
d) przyjmowanie opinii i wniosków na temat funkcjonowania Żłobka, przekazywanie ich opiekunom, dyrektorowi oraz organowi sprawującemu nadzór nad Żłobkiem,
e) stwarzanie możliwości utworzenia i wspomaganie działania rady rodziców, która reprezentuje ogół rodziców dzieci uczęszczających do Żłobka.
3. Rodzice mogą uczestniczyć w zajęciach:
1) adaptacyjnych
2) otwartych,
3) imprezach i uroczystościach okolicznościowych,
4) spotkaniach grupy i zebraniach ogólnych.
4. Zajęcia otwarte organizowane są co najmniej raz w roku, w terminie ustalonym przez dyrektora Żłobka.
5. Terminy zajęć o których mowa w ust. 3, będą zawarte w ,,Kalendarzu imprez i uroczystości
żłobkowych’’, który będzie wywieszony na tablicy ogłoszeń oraz zamieszczony na stronie internetowej placówki.6. Rodzic biorący udział w zajęciach zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń personelu w trakcie prowadzonych zajęć.
Rozdział 4
Warunki przyjmowania dzieci do Żłobka
§ 6. 1. Do Żłobka przyjmowane są dzieci zamieszkałe na terenie Gminy Trzebnica. Warunek ten stanowi kryterium podstawowe dla przyjęcia dziecka do Żłobka, z zastrzeżeniem ust. 15.
2. Dzieci do Żłobka przyjmowane są w wyniku prowadzenia rekrutacji podstawowej i rekrutacji uzupełniającej na podstawie pisemnego wniosku rodzica wg wzoru formularza określonego przez Żłobek.
3. Wraz z wnioskiem rodzic zobowiązany jest do złożenia dokumentów potwierdzających zamieszkanie na terenie gminy Trzebnica. Zamieszkanie rodzic potwierdza następującymi dokumentami:
- zaświadczenie potwierdzające meldunek stały lub czasowy przynajmniej jednego z rodziców oraz dziecka;
- inny dokument potwierdzający zamieszkanie, np. umowa najmu lokalu mieszkalnego.
4. Harmonogram rekrutacji ustala Burmistrz Gminy Trzebnica i podaje do wiadomości publicznej w przyjętej zwyczajowo formie, a dyrektor Żłobka publikuje na stronie Żłobka.
5. Dzieci nieprzyjęte do Żłobka w związku z brakiem miejsc w rekrutacji podstawowej umieszczane są na liście oczekujących na przyjęcie do Żłobka i mogą brać udział w rekrutacji uzupełniającej.
6. Rekrutacja uzupełniająca odbywa się na bieżąco w ciągu roku szkolnego, w miarę posiadania wolnych miejsc, zgodnie z kolejnością na liście oczekujących na przyjęcie.
7. W rekrutacji ustala się kryteria dodatkowe wraz z liczbą punktów przysługujących w przypadku spełnienia tych kryteriów. Spełnienie kryteriów rodzic musi potwierdzić odpowiednimi dokumentami. Pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci, które uzyskały najwyższą liczbę punktów. W przypadku uzyskania równorzędnej liczby punktów, do Żłobka na wolne miejsca w danej grupie wiekowej zostaną przyjęte w pierwszej kolejności dzieci najwcześniej urodzone.
9. Kryteria dodatkowe, ich wartość punktowa oraz dokumenty, które potwierdzają ich spełnienie:
Lp.
Kryteria
Wartość
punktowa
Wymagane dokumenty, które potwierdzają spełnianie kryterium
1.
Wielodzietność rodziny dziecka (troje lub więcej dzieci w rodzinie)
750
- oświadczenie rodziców o wielodzietności rodziny
kandydata.
2.
Niepełnosprawność dziecka
750
- aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - kserokopie poświadczone przez rodziców za
zgodność z oryginałem.
3.
Dzieci rodzica samotnie
wychowującego dziecko700
- prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu lub ich kserokopie poświadczone przez rodzica za zgodność z oryginałem lub oświadczenie rodzica o samotnym wychowywaniu dziecka.
4.
Dziecko, którego oboje rodzice pracują lub pobierają naukę w szkole lub w szkole wyższej w trybie dziennym lub prowadzą gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą
550
- wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą przedłożenia:
- zaświadczenie zakładu pracy o zatrudnieniu,
- zaświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej zawierające informacje o pobieraniu nauki w trybie dziennym,
- zaświadczenie wydane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta o prowadzeniu gospodarstwa rolnego,
- aktualny wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - kserokopia poświadczona przez rodzica za zgodność z oryginałem.
5.
Dzieci, których rodzeństwo
uczęszcza do Żłobka lub Gminnego Przedszkola nr 1 im. Krasnala Hałabały w Trzebnicy200
- oświadczenie rodziców o zgłoszeniu do Żłobka dziecka mającego rodzeństwo korzystające z usług Żłobka lub Przedszkola nr 2 im. Polskiej Niezapominajki w Trzebnicy.
6.
Dziecko, którego tylko jeden z rodziców pracuje lub pobiera naukę w szkole lub w szkole wyższej w trybie dziennym lub prowadzą gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą
150
- wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą przedłożenia:
- zaświadczenie zakładu pracy o zatrudnieniu,
- zaświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej zawierające informacje o pobieraniu nauki w trybie dziennym,
- zaświadczenie wydane przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta o prowadzeniu gospodarstwa rolnego,
- aktualny wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - kserokopia poświadczona przez rodzica za zgodność z oryginałem.
9. Rekrutacja dziecka do Żłobka dokonywania jest na okres całej edukacji żłobkowej. W kolejnych latach rodzic potwierdza jedynie wolę dalszego korzystania z usług Żłobka.
11. W razie nieprzyjęcia dziecka do Żłobka rodzice dziecka mogą wnieść odwołanie do dyrektora Żłobka, w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do Żłobka.
12. Dyrektor informuje rodziców o sposobie rozpatrzenia odwołania na piśmie w terminie 14 dni od dnia jego złożenia.
13. Rodzice dzieci przyjętych do Żłobka na dany rok podpisują umowę
cywilnoprawną w sprawie korzystania z usług Żłobka, w terminie określonym przez dyrektora Żłobka.14. Niepodpisanie umowy przez rodziców dziecka jest równoznaczne z rezygnacją z uczęszczania dziecka do Żłobka, skreśleniem go z listy przyjętych i przyjęciem dziecka z rezerwowej listy oczekujących na miejsce w Żłobku.
15. W przypadku zgłoszenia na piśmie przez rodziców nieobecności dziecka w Żłobku, która będzie trwała nieprzerwanie powyżej jednego miesiąca, dyrektor Żłobka może przyjąć na ten okres kolejne dziecko z listy oczekujących, na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z jego rodzicami.
16. Dzieci zamieszkałe poza Gminą Trzebnica będą przyjmowane do Żłobka na dany rok szkolny tylko w sytuacji zaspokojenia potrzeb mieszkańców Gminy Trzebnica i posiadania wolnych miejsc w placówce w rekrutacji uzupełniającej z uwzględnieniem obowiązujących dodatkowych kryteriów przedstawionych w ust. 8.
Rozdział 5
Zasady ustalania opłat za pobyt i wyżywienie w przypadku nieobecności dziecka w Żłobku
§ 7. 1. Opieka nad dzieckiem w Żłobku jest płatna. Rodzice są zobowiązani do ponoszenia opłat za pobyt i wyżywienie dziecka w Żłobku.
2. W przypadku nieobecności dziecka w Żłobku:
1) opłata za pobyt dziecka wnoszona jest w pełnej wysokości;
2) opłata za wyżywienie w razie zgłoszenia nieobecności dziecka do godz. 7:30 podlega zwrotowi proporcjonalnie do liczby dni nieobecności liczonych od dnia zgłoszenia.
3. Opłaty za pobyt dziecka w Żłobku oraz za wyżywienie wnoszone są przez rodziców za dany miesiąc z góry. Szczegóły wnoszenia i rozliczania opłat określa umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy rodzicami dziecka a dyrektorem Żłobka.
4. Nie nalicza się miesięcznej opłaty za pobyt dziecka w Żłobku za miesiąc, w którym ustalono przerwę urlopowo – remontową.
Rozdział 6
Gospodarka finansowa
§ 8. 1. Żłobek działając w formie jednostki budżetowej, prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych i innych obowiązujących przepisach prawa.
2. Podstawą gospodarki finansowej Żłobka jest roczny plan finansowy, który przygotowuje dyrektor Żłobka.
3. Plan finansowy realizuje dyrektor Żłobka i ponosi odpowiedzialność za prawidłowe wykorzystanie środków.
4. Dyrektor Żłobka, w ramach planu finansowego jest odpowiedzialny za całość gospodarki finansowej, rachunkowość i sprawozdawczość Żłobka.
5. Obsługę finansowo - księgową i kadrową Żłobka prowadzi Zespół Administracyjny Placówek Oświatowych w Trzebnicy.
Rozdział 7
Gospodarka mieniem
§ 9. 1. Żłobek gospodaruje powierzonym mieniem zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami i zapewnia jego należytą ochronę, jak również jego właściwe wykorzystanie.
2. W zakresie zarządu mieniem dyrektor Żłobka działa na podstawie pełnomocnictw udzielonych przez Burmistrza Gminy Trzebnica.
Regulamin organizacyjny Zespołu placówek Żłobka i Klubów Dziecięcych Gminy Trzebnica:
Regulamin Organizacyjny Zlobka